неділя, 2 грудня 2018 р.







Батькам про кризу 7 років

     Розвиток дитини є нерівномірним. На одних етапах зміни у дитячій психіці відбуваються повільно та поступово (стабільні періоди), на інших - бурхливо й швидко (критичні періоди). 
     Криза настає непомітно, дуже важко визначити момент її початку й завершення. Апогей кризи ми, батьки, бачимо й перетворюємо його у "важковиховуваність". Певно, читаючи попереднє речення, згадали моменти, коли ваша дитина буває некерованою... А може саме зараз у вашої дитини криза, може саме зараз ви потрібні їй...
Криза семи років
     Це перехідний період, це криза саморегуляції. Трішки розглянемо "симптоми". 
1. Втрата безпосередності поведінки. Між бажаннями та вчинками вклинюються внутрішні переживання щодо правомірності чи доцільності своїх дій.
2. Манірність поведінки. Намагаючись виправдати сподівання дорослих, дитина відверто демонструє навіть ті позитивні якості, які їй не властиві.
3. Симптом "гіркої цукерки". Дитині погано, але вона намагається це приховати.
     Семирічна дитина не може стримувати свої емоції, почуття, не вміє керувати ними. Тому виникають труднощі у вихованні, дитина замикається в собі й часто стає некерованою. І лише батьки, батьківська любов, розуміння, терплячість можуть стати помічниками у виході з цієї кризи. Пам'ятайте, що неправильне виховання, неприйняття дитини, гіперопіка, егоцентризм можуть викликати невротичні реакції у дітей. 
Найкращий "лікар" - це батьківська любов!!!


Казкотерапія для дітей: велика сила казок



Казкотерапія для дітей: велика сила казок

Буває, що дитина чогось боїться або про щось хвилюється, а ви не знаєте, як їй допомогти. Справжнім порятунком у такій ситуації буде спеціально придумана казка. Далі вашій увазі будуть запропоновані кілька порад, покликані полегшити створення казок, що спеціалізуються на вирішенні проблем вашої дитини.
Для початку слід зазначити, що сила, закладена в терапевтичних казках, ґрунтується на таких чотирьох передумовах:
1. Сила уяви. Протягом багатьох століть уява й уявлення були важливими джерелами мудрості та цілющої сили для тих, у кого виникали різні проблеми. Адже можливості візуалізації та уяви людини просто величезні! Вони – одна з особливостей, що відрізняють людський рід від інших живих істот. Зокрема, уява впливає на нашу фізіологію (наприклад, при уявленні лимона в нас виникає підвищена секреція слини) й на емоційну сферу (наприклад, тільки уявивши собі, що хтось, кого ми любимо, хворий, ми здатні відчути справжнє почуття смутку та печалі). Сила уяви величезна, і її не можна недооцінювати.
2. Десенсибілізація. Десенсибілізація є однією з поведінкових методик, які полягають в навчанні реагування на об'єкти або ситуації, що лякають і напружують (наприклад, павука) спокоєм (розрядкою, розслабленням), а не панікою. Десенсибілізація також може відбуватись і завдяки уявленням.
Варто нагадати, що страх, викликаний певним об'єктом, є природною реакцією дітей певної вікової групи: новонароджені бояться втрати фізичну підтримку, різких і гучних звуків; 8-місячні діти найбільше бояться розлуки з мамою; у 2-річних малюків виникнення страху провокує злив води у ванні або в унітазі; 3-річні діти бояться уявних персонажів; а 4-річні – темряви й того, що таїться в ній.
3. Моделювання. Моделювання – це ще одна поведінкова техніка, яка полягає в навчанні за допомогою демонстрування. Модель наочно показує спосіб впоратися із проблемою, яку дитина актуально переживає. Моделювання може полягати як в реальному показі, так і в уявленні себе в конкретній ситуації. Коли дитина уявляє собі людину (персонажа казки), яка з успіхом виходить зі складної ситуації, то починає вірити, що їй також це буде під силу, крім того, вона навчається справлятися із проблемою, набуваючи відповідних знань.
4. Ідентифікація. Ототожнення з героєм казки дозволяє перейняти на себе його поведінку, яка була ефективною і призвела до вирішення даного питання певним конструктивним способом.
Створення казки та її переваги
Дитині важко казати про свої проблеми. Вона не може вербалізувати свій страх, а іноді навіть розпізнати його. Часом дитина може побоюватися, що, якщо висловити страх словами, то він посилиться (у цьому випадку дитина використовує «магічне мислення»). Постарайтесь поглянути на світ очима своєї дитини та зрозуміти її.
Герой казки повинен бути дуже схожим на вашу дитину, але не може бути ним (тобто оповідання буде не від першої особи). Перш за все слід змінити ім'я головного персонажа, ця процедура забезпечить вашій дитині відчуття безпеки. Інші подробиці з життя героя казки повинні бути дуже близькими до оригіналу (наприклад, опис кімнати, іграшок тощо). Або повністю з ним сумісними (наприклад, вік). Героєм казки може бути також і тварина, яка мужньо справляється з певними труднощами (бажано близька дитині або схожа на неї). У кожному з варіантів сказкотворчості дитина повинна ідентифікувати себе з головним героєм.
Почуття безпеки, викликане переконанням, що певна ситуація сталась не зі мною (тобто не з вашою дитиною), а з кимось іншим, дозволяє наблизитись до неї, краще зрозуміти як саму ситуацію, так і ті почуття, які її супроводжували, глибоко переосмислити подію. Слухати про почуття когось, хто переживає щось подібне, що і я, є справжньою розрядкою. Оскільки дитина набуває впевненості у тому, що вона не одна опинилась у подібній ситуації, її переживання відчувають й інші люди.
Терапевтичний ефект має також і безпосередньо час, проведений з батьками. Незалежно від змісту історії, дитина відчуває почуття приємної, заспокійливої близькості з одним із батьків. Зміст оповідання допомагає їй подолати неприємності й у той же час зміцнює зв'язок між нею й батьками.
Той, хто придумує розповідь, повинен бути близький до того, що відбувається в житті дитини, але її завершення безпосередньо залежить від фантазії батьків. Важливо, щоб кінець казки був неодмінно позитивним (ви повинні дати дитині надію, що вона зможе знайти вихід із ситуації, що склалась). Дитина, яка не вірить, що їй удасться вирішити проблему, не зможе мотивувати себе на зусилля щось змінити, тому, просто опустить руки.
Дорога до позитивного закінчення казки, безумовно, буде відрізнятись у кожній терапевтичній історії. Але в ній обов'язково повинно бути присутнє щось, що ваша дитина зможе прийняти та по-справжньому використовувати (це може бути пов'язано з чимось життєвим – наприклад, десенсибілізація може виходити зі знання, що навіть велика печаль з часом ослабне і стане такою, що переносити її буде зовсім не важко).
Дитина може використовувати те, чому навчилася за допомогою однієї з казок, щоб застосовувати ці знання при виникненні якихось інших труднощів.
Пам'ятайте, що правильно сконструйована казка є дуже ефективною, дозволяє дитині дізнатися щось про себе і про свої проблеми. Завдяки казці дитина відчуває себе сильнішою, переконується, що має підтримку й розуміння найближчих людей – батьків.

    ÐŸÑ€Ð¾ÑÑ‚Ñ– способи виправити погану поведінку

Прості способи виправити погану поведінку



Іноді батьки не можуть упоратись із впертою дитиною. Вони посилюють правила, намагаючись домогтися послуху, але, як усім відомо, цей метод завжди виявляється неефективним.
Набагато краще мати під рукою готові правила, використовуючи які, батьки можуть домогтися від дитини бажаної поведінки та при цьому зберегти спокій. Розглянемо кілька простих способів досягти слухняності малюка й ситуації, в яких ці правила можна застосувати.
Правило № 1. Якщо дитина знаходиться в кімнаті, де працює хтось із батьків, вона повинна допомагати
Ситуація: малюк часто заважає вам, коли ви виконуєте якусь домашню роботу.
Діти зазвичай неохоче відгукуються на прохання батьків допомогти їм у домашніх справах, оскільки вони знають, що батьки й самі все зроблять, незалежно від їх допомоги. Крім того, від дітей, яких примушують допомагати батькам, зазвичай буває мало користі.
Але вони люблять перебувати біля батьків, і тому часто заважають їм працювати. Тому, якщо поставити дитину перед вибором допомогти або покинути кімнату, вона, швидше за все, вибере перше й допоможе вам без будь-якого примусу.
Правило № 2. У визначений час (6 - 7 година вечора) батьки повинні закінчувати всі робочі справи
Ситуація: батькам важко вкласти дитину спати, щоб виділити трохи часу для себе. Дітей завжди важко переконати в тому, що час лягати спати: вони завжди знаходять причини погратися довше. Це викликає невдоволення батьків, адже вони хочуть приділити собі трохи часу в кінці дня.
Замість того, щоб розповідати малюкові, що йому необхідно робити, встановіть для себе правило закінчувати робочі справи в певний час. Так у вас з'явиться час пограти з дитиною, покупати її, почитати казку на ніч. У результаті малюк буде лягати спати вчасно, і у вас у кінці дня виявиться кілька вільних годин.
Якщо дитина вимагає, щоб ви пограли з нею, коли ви ще не закінчили роботу, використовуйте наступну хитрість: придумайте історію про те, що уряд увів новий закон про робочий час, і ви нічого не можете з цим вдіяти.
Правило № 3: Дитина отримує те, що отримує – і крапка
Ситуація: діти часто сперечаються про те, до кого з них краще ставляться батьки, кому дістанеться найкраща чашка тощо. Багатьох дітей навчають бути чесними, і згодом діти використовують це для власної вигоди: «Це не чесно – ви ставитеся до сестри краще, ніж до мене». Якщо батьки не хочуть віддавати перевагу комусь із дітей, у таких ситуаціях вони вплутуються в суперечки з приводу купівлі кожної нової речі.
Важливо вчити малюка сприймати дійсність: життя не завжди справедливе, і потрібно приймати його таким, яким воно є. Потрібно бути вдячним за те, що ви отримуєте від життя, не ставитися до нього з претензіями. Вдячні люди щасливіші, тому якщо привчати до цього дитину з ранніх років, вона зможе розвинути позитивне ставлення до життя.
Правило № 4. Діти можуть шуміти стільки, скільки хочуть – але тільки в потрібному місці
Ситуація: батьків дратує, що дитина постійно кричить або співає й тим самим заважає говорити по телефону або працювати.
Батьки часто не хочуть забороняти дитині радіти чи засмучувати її у випадках, коли вона скаржиться або впадає в істерику, але від постійного шуму вони втрачають терпіння. Тому найкращий компроміс у такому випадку – приділити дитині кілька хвилин уваги, а потім запропонувати їй гратися в більш відповідному місці (наприклад, у дворі). Так вона не буде відчувати, що ви її відкидаєте або забороняєте їй веселитися.
Правило № 5. Відповідайте дитині «так» чи «ні» на її прохання купити що-небудь. Не сперечайтеся з приводу грошей
Ситуація: дитина часто просить, щоб ви купили їй що-небудь. У батьків викликають жах суперечки з дитиною про купівлю речей, які вони не можуть собі дозволити (наприклад, іграшок, ігрової приставки або дорогого одягу). Щоб припинити ці суперечки, встановіть правило: ви даєте однозначну відповідь на прохання дитини. Якщо вона наполягає на своєму, спокійно повторіть їй своє рішення. Не сперечайтеся з приводу грошей і переконуйте малюка також не робити цього. Це дозволить вам уникнути дискусій з приводу того, чи заслужила дитина ту чи іншу річ.
Дозвольте малюкові витрачати свої кишенькові гроші на те, що він вважає за потрібне, навіть якщо ви вважаєте, що дитина не дуже розумно розпоряджається грошима. Це покаже їй, що вищезгадане правило працює, навчить витрачати гроші розумно. Крім того, суперечок з приводу грошей стане менше.
Правило № 6. Якщо дитина розмовляє з вами нешанобливо, відповідайте, що не розумієте її
Ситуація: малюк кричить або поводиться зухвало, щоб отримати від вас бажане. Щоб дотримуватися цього правила, батьки повинні проявити велике терпіння у випадках, коли дитина не контролює себе. Згодом вона може цього навчитися. Якщо ви покажете, що не розумієте її, коли вона поводиться зухвало, вона змінить свою поведінку. Повторюйте це дитині спокійно, не загострюйте ситуацію, не підвищуйте голос.
Зазвичай діти проявляють грубість, щоб привернути увагу або драматизувати ситуацію. Тому покажіть малюкові, що його поведінка в даному випадку неефективна.
Це правило вчить того, що в спілкуванні важливо поважати співрозмовника, і від цього воно може стати більш ефективним.
Правило № 7. Нудьги немає
Ситуація: дитина скаржиться на те, що їй нудно, і шукає розваг. У століття цифрових технологій діти часто шукають для себе нові розваги. Це призводить не тільки до того, що вони вічно незадоволені – комп'ютерні ігри та телебачення розвивають у них розумову лінь.
Щоб позбавити дитину від цієї ліні, скажіть їй, що такого поняття, як нудьга, немає. Робіть це щоразу, коли дитина буде скаржитися на нудьгу. Так вона зрозуміє необхідність самостійно шукати собі розваги. У такому випадку малюк активізує свою розумову діяльність, оскільки йому потрібно знаходити собі цікаві заняття. Пам'ятайте, що діти наслідують приклад батьків, а не їх повчання. Зверніть увагу на те, як ви самі проводите свій вільний час. Сидите ви годинами перед телевізором, ходите по магазинах чи займаєтеся чимось іще? Чим ви займаєтеся у відпустці або сидячи в черзі до лікаря? Навчіть малюка простих веселих ігор, які не вимагають ніяких спеціальних пристосувань, у які можна грати де завгодно.

Немає коментарів:

Дописати коментар