Для учнів


КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ ДЛЯ ДІТЕЙ


Матеріали до проекту "Подорожуємо країнами світу"

ІНДІЯ
     Далеко, далеко, за морями і лісами, за річками і пустелями у Гімалаях стоїть висока гора, ім’я якій Еверест, це найвища точка нашої планети.

    Уявіть, що ви піднялися на цю гору — і під вами далеко-далеко, внизу розкинулася прекрасна казкова країна Індія, що посідає друге місце у світі за кількістю населення (1,2 млрд. чоловік) та сьогодні дивує туристів своєю особливою культурою.

    Індія — батьківщина однієї з найпоширеніших світових релігій — буддизму, якого дотримують багато корінних жителів. Вегетаріанство (відмова від споживання м’яса і риби) також має індійські корені. З одного боку, це можна пояснити кліматичними умовами (у спекотному кліматі м’ясо і риба швидко псуються). З іншої — споживання м’яса найсуворіше заборонене релігійними законами і древніми звичаями. Корови взагалі є священними тваринами і вільно розгулюють жвавими вулицями індійських міст.

    Із-за сприятливого клімату Індія відрізняється великою різноманітністю рослинного і тваринного світу. Тут мешкають величезна кількість різних видів тварин, комах, росте безліч видів рослин. В Індії створені 83 національних парки, заповідники, тигрові заповідники, 200 зоопарків.

    У минулому слон був символом влади і величі правителів країни — махараджей, а зараз він працелюбний помічник селян. Ця тварина є героєм багатьох індуїстських і буддійських притч і легенд. Найкращий комплімент для індійської дівчини — це сказати, що у неї хода, як у слона.

    Індійський одяг знаменитий своєю колірною насиченістю і, якщо можна так сказати про одяг, добротою. Одяг для жінок, такий, наприклад, як сарі, підкреслює в них жіночність, а чоловічий — комфортний і зручний в умовах спекотного клімату. Індійські наряди так само різноманітні, як і вся індійська культура.

    В Індії чоловіки носять тюрбани. Це довгий шматок тканини, зазвичай 5 м завдовжки, який обертають безліч разів навколо голови. Тюрбан спочатку призначався для збереження голови від спеки і сонця. Щоб упоратися із жаркими кліматичними умовами пустелі, цей довгий шматок тканини замочували у воді на ніч, а вранці зав’язували навколо голови. Безліч шарів тюрбана зберігають вологу протягом усього дня і так рятують від спеки.

   Сарі — це прямокутний шматок тканини, як правило, від 5 до 9 м завдовжки, витканий з ніжної бавовни або шовку. Однотонне або з квітковими візерунками воно може бути як повсякденним, так і святковим, розшитим золотими нитками і блискітками. Безперечним є одне — традиція носіння сарі, що існує тисячі років і не зникне ніколи.

   Заклинач змій — одна з прадавніх професій в Індії. Мистецтво заклинання змій зародилося в Єгипті. Популярність професії заклинача змій зросла у ХХ віці і широко використовувалася для залучення туристів до Індії.

   Ще одне диво, батьківщина якого теж, тут в Індії. Ви знаєте, хто такі йоги?

     Це люди, що присвятили своє життя вдосконаленню тіла і духу. Говорять, є безліч підтверджень, що досвідчений йог може не лише ходити босоніж по гарячому вугіллю або гострих цвяхах, але навіть літати.

    А хто з дітей не знайомий з головним персонажем мультфільму «Мауглі»? Адже описана Р. Кіплінгом історія має реальні корені. Подібні випадки, коли дикі тварини виховували людську дитину, відбувалися в реальному житті.


ВЕЛИКА  БРИТАНІЯ
   Цю суверенну європейську державу називають Сполученим Королівством. столиця Королівства — місто Лондон, найбільше у країні. Територія займає близько 244 тис. км2. Населення — понад 63 млн чоловік. З усіх боків Королівство оточене водними просторами: Атлантичним океаном, Північним морем,
    Англійським каналом та Ірландським морем. Це — ... (Велика Британія).
Велика Британія утворилася шляхом об’єднання Шотландії з Англією. Цей договір був підписаний у 1707 р. і став причиною створення Сполученого Королівства Великої Британії. Слово Велика додали до слова Британія тільки для того, щоб можна було позначити цю країну як політичну одиницю. Виходить, що Британія — це острів, а Велика Британія — країна.
   Столиця — Лондон. У Лондоні дуже розвинений метрополітен. Його станції є в кожному районі, а також вокзалі й аеропорту, що дуже зручно. За проїзд у лондонському метро немає фіксованої оплати, тобто ви заплатите за ту кількість станцій, які проїдете.

    Практично в усі музеї в Лондоні можна зайти безкоштовно, але в усіх відвідувачів є можливість залишити «пожертву» певної суми грошей, яку вони самі визнають прийнятною. У Великій Британії дуже складно зустріти бездомних тварин. Зазвичай їх утримують у спеціальних притулках. Це пов’язане із законом про жорстоке поводження із тваринами. У Великій Британії дуже люблять пити чай. Ця країна посідає третє місце у світі після Індії й Туреччини за споживанням чаю на душу населення.


КИТАЙ
   Це стародавня цивілізація Східної Азії, яка увібрала у себе значну кількість держав та культур упродовж 6 тисяч років. Батьківщина багатьох технічних винаходів, які змінили долю людства (папір, компас, порох, друкарство).
Омивається морями тихого океану (на сході і півдні). Межує з Монголією, Росією, Казахстаном, Киргизстаном, Таджикистаном, Афганістаном, Індією, Непалом, М’янмою, В’єтнамом, Бутаном, Лаосом.
   Населення країни становить понад 1,8 млрд чоловік (це майже п’ята частина всього населення Землі).
Система письма — ієрогліфіка, що нараховує понад 50 тис. знаків!

— Багато вчених вважають, що китайська цивілізація — найстаріша у світі. І небезпідставно! Тут є культурні пам’ятники, які датуються 6 ст. до н. е.
Саме тут у 1300 р. винайшли туалетний папір. Проте спочатку користуватися ним було дозволено тільки членам імператорської сім’ї. Китай є батьківщиною не лише туалетного паперу, але й багатьох сортів фруктів і квітів, які на сьогодні поширені у всьому світі. Так само часто, як у нас, домашніми вихованцями є коти і собаки, а ще в Китаї цю роль виконують цвіркуни. Діти навіть улаштовують бої за участю цих комах.
   Велика Китайська стіна — це надзвичайно протяжна кріпосна стіна, викладена з каміння та глини. Історики стверджують, що одночасно на будівництво Великої стіни було зайнято близько мільйона людей. Стіна проходить головним чином за гористих місцях, повторюючи вигини рельєфу, звиваючись серед лісів, спускаючись у долини, перетинаючи степ і пустелі.
    Розповідаючи цікаві факти про Китай, не можна не відзначити, що найбільш популярним хобі серед китайців є філателія (колекціонування поштових марок).

Траурним тут уважають білий колір, а не чорний, як в усіх європейських країнах. Похвали Китай гідний і за винахід морозива, рецепт якого потрапив до Європи за допомогою Марко Поло. Почіпні мости, як і багато іншого, включаючи компас, друкарство і порох, теж прийшли з цієї азіатської країни. Правда, тут вони з’явилися ще в 25 р. до н. е., а в Європі — через 1800 років. 
   Символ благополуччя й удачі в цій країні — кажан. І, звісно ж, не можна не згадати про найважливіше свято, яким тут є китайський Новий рік.



   

Список рекомендованих  сайтів

https://www.onlandia.org.ua Ресурс з он-лайн безпеки. Електронна пошта.
https://lingualeo.ru/ Англійська мова — вивчення онлайн, ігрова форма. Українські словарі. Он-лайн перекладач. Дитячий портал: новини, спілкування, розваги, навчання. Більш підходить для дітей старшого віку.
https://sonyashnik.com/ Розваги для дітей: книжки, аудіо, відео, ігри.
https://maluk.in.ua/ Розвиваючі ігри, творчість.
https://www.posnayko.com Журнал «Пізнайко»: вірші, казки, творчість.
https://prostir.museum/ Музеї України: фото, статті.
https://ukrainaincognita.com/ Живописні міста України: інформація, фото.
https://sport.ua/ Новини всіх видів спорту в Україні. Поради для маленьких підприємців.
https://maps.google.com/ Он-лайн карти світу.
https://www.tvidi.ru/ Дитячий портал-соцмережа: ігри, спілкування, щоденники, фотографії та відеоматеріали.
www.mirbibigona.ru/ Дитяча соцмережа: спілкування, музика, фотоальбоми, ігри, новини.
https://www.smeshariki.ru/ Розважальна соцмережа: ігри, музика, мультфільми.
https://www.poissonrouge.com/ Ресурс англо- франкомовний. Надзвичайно простий інтерфейс і усі дії здійснюються мишкою.
https://www.shaunthesheep.com/ Сайт присвячений знаменитому мультику «Овечка Шон».
https://www.smeshariki.ru Сайт присвячений мультфільму «Смішарики».
https://www.solnet.ee/ Розвиваючі, навчальні ігри для самих маленьких та ще багато цікавого і для батьків.
https://www.allforchildren.ru Сайт для дітей та батьків, на якому багато корисного та цікавого для розвитку дітей різного віку. Загадки, колискові, скоромовки, задачі та головоломки, уроки з малювання, енциклопедія, велика кількість ігор для дому та вулиці.
https://www.nd.ru/DK Сторінка для юних чомучок та винахідників, опис досвідів та багато довідкової інформації.
https://www.1001skazka.com На сайті можна скачати аудіофайли — казки, аудіо книги.
https://vkids.km.ru Ігри для дітей різного віку. Є мультимедіа-уроки.
https://membrana.ru Інформаційно-освітній інтернет-журнал про нові технології.
https://www.whitewolf.co.ua/ Цікаві матеріали з історії та географії, статті про рослин і тварин. Казки народів світу. Уроки комп’ютерної грамотності. Дитячий форум. Фотогалерея.
https://www.teremoc.ru Дитячий сайт з розвиваючими іграми, загадками, ребусами, мультфільмами.
https://www.murzilka.org/ Сайт журналу «Мурзилка» з віршами, розкрасками, конкурсами та іншою корисною інформацією.
https://kazkovy.com.ua Дитяча газета для дбайливих батьків «Казковий вечір»
uneznajki.boom.ru Дитячий сайт з цікавими яскравими навчаючими Іграми, загадками та он-лайн розкрасками
ladushki.ru Сайт для малюків
toys-speak.com Дитячий сайт «Буратіно»: дитячі казки, бібліотека, аудіо-казки, відеотека
https://www.angelyatko.com.ua/ Яскравий сайт «Країна ангелят». Абетки, казки, приказки, скоромовки, ігри
https://www.kazka.in.ua/ Народні українські казки
https://starport.com.ua/ Інформаційно-розважальний портал «Київстар»
https://djuice.ua Інформаційно-розважальний портал djuice
https://games.djuice.ua Ігровий портал djuice
https://music.djuice.ua Музикальний портал djuice
https://dmd.djuice.ua Портал для молодих музикантів та фанів djuice music drive
Англомовні портали для дітей
Англомовний інтернет пропонує масу різних сайтів і порталів, створених спеціально для дітей — з фільтрами і відповідно підібраними групами тем. Аналогічних можливостей російською поки немає, але багато опцій американських ресурсів можуть зацікавити і наших дітей, особливо якщо вони вивчають англійську. Безпеку кожного ресурсу гарантують його розробники та творці.
Основні пошукові системи з фільтрами
Google В опції розширеного пошуку потрібно увімкнути фільтр результатів пошуку.
AltaVista Опція сімейного фільтру доступна на сторінці налаштувань. Її також можна захистити паролем.
Allsafesites Безпечний пошук для дітей.
KidsClick Портал-пошуковець, розроблений для дітей, з різноманітними категоріями сайтів.
Ask Kids Пошук, в якому можна задавати питання в формі речень.
GoGooligans Сайт використовує технологію Google, але не належить Google. Він пропонує фільтрований пошук з опціями для дітей і старших підлітків.
Розважальні та освітні сайти для малюків і школярів
Pauly’s Playhouse Ігри та активності для дітей від 3 років.
Up to Ten Ігри та навчальні активності для дітей від дошкільного віку до 10. Щоб легко знайти потрібну активність, можна використовувати пошук.
Yahoo! Kids Різні цікаві можливості розваг, а також допомога з домашніми завданнями.
Fun Brain Безліч розважальних та освітніх ігор.
Enchanted Learning Освіта, ігри та «зроби сам».
Surfing the Net With Kids Гід по безпечних сайтах. Є також колекція ігор.
Освітні ресурси для школярів і студентів
The Virtual Middle School Library Покажчик сайтів для школярів, студентів та їхніх вчителів.
Think Quest Library Колекція з більш ніж 5000 сайтів, створених студентами для студентів. Включають чимало шкільних предметів.
Сімейні сайти
KinderStart KiderStart — це сімейний портал з покажчиком сайтів для батьків і дітей. Ресурс для батьків, які хочуть користуватися мережею разом з дітьми.
Kaboose Ще один сімейний сайт для всіх категорій та будь-якого віку.


Каліграфічна хвилинка
Аа    Аа    ма   ас   оа     ка       авокадо
Скласти звукову модель слів.
Алла, ананас, акваріум.
Написати під диктовку. 
Африка, мама, Аліна, малина, слива, Валя, масло, санчата, дудочка, Америка, капуста, Тарас, парк, мак, мавпа, лампа.
Тексти для списування.
Бабуся пекла коржики і пиріжки. Бережіть кожну хвилину! Журавлі летять у вирій. Діти стежать за птахами. Жоржини – красиві квіти. Олесь поливав жоржини. Вони виросли високі.

Бб  Бб   ба  бл    об    бу    бабуся
Скласти звукову модель слів.
Бобер, барабан, Боря.
Написати під диктовку.
Буряк, біб, баран, бубен, береза, берег, бегемот, бант, бинт, банан, бузок, верблюд, буря, балалайка, бабка, байка.
Тексти для списування.
Пішла киця по водицю та й упала у криницю. Люба і Юля пішли до гаю. Там співають птахи. Юрко та Юхим пішли до річки. Хлопці купались, вудили рибу. А потім зварили з риби юшку.

Вв   Вв   во     ув    ев     нв    ворота
Скласти звукову модель слів.
Віктор, верба, віник.
Написати під диктовку.
Веселий, він, вата, Варвара, вино, вальс, мова, нива, воли, новини, Іван, вовки, верблюд, вітер, водограй, півник, хвиля.
Тексти для списування.
Випав сніг. Білою скатертиною вкрились поля. Височіють глибокі замети. Ліс надів важкі шапки та притих. Галя і Петрик грались в парку на снігу. Вони побачили знесилену пташку. Діти принесли її у школу. Пташка стала жити у клітці.

Гг   Гг   га    уг     гв      зг      гуси
Скласти звукову модель слів.
Ігри, Гнат, горох.
Написати під диктовку.
Гора, гуси, горб, гарно, город, глобус, погода, голос, виноград, голова, нога, горобина, горло, голка, грудень, газета, грім, Олег.
Тексти для списування.
На городі ростуть огірки, помідори, гарбузи. Галинка вибрала огірки. А мама засолила їх на зиму. У саду виноград. Зробимо з нього сік. До вікна прилетіли голуби.

Ґґ   ґава   аґрус  уґ    ґл
Скласти звукову модель слів.
Ґудзик, ґрунт, ґніт.
Написати під диктовку.
Аґрус, ґава, ґанок, ґулька, ґніт, ґудзик, ґедзь, ґрати, дзиґа, ґелґотати.
Тексти для списування.
Гуси в лузі ґелґотали. На дерево сіла ґава. Зранку підмерз ґрунт. Дзиґа весело крутилась. У саду дозрів аґрус.

Дд    Дд    дя    дю    кд     дядюшка
Скласти звукову модель слів.
Ведмідь, середа, вода.
Написати під диктовку.
Сад, мед, дим. Діти, вода, двері, дерево, долина, посуд, ведмеді, народ, лід, диван, Дніпро, Дмитро, Одарка, родина, садівник.
Тексти для списування.
Тут дім. Коло дому дерева. Он сад. У саду дерева, квіти. Дід Данило садівник. Він садив смородину. А Даринка полола квіти.

Ее   Ее   ме   ед     ек     село
Скласти звукову модель слів.
Масло, сіно, солодощі.
Написати під диктовку.
Село, море, поле, овес, орел, степ, екран, клен, сквер, весна, вареник, метелик, лелека, лев, колесо, великі, летів, Олена, Семен, Петро, Олекса.
Тексти для списування.
Олена ліпила вареники. Овес росте у полі. Лариса і Олена у степу. Тут квіти, трави. Олена сплела великі вінки.
Єє    Єє   єр     вє      єн    єнот
Скласти звукову модель слів.
Євгенія, літає, гріє.
Написати під диктовку.
Єнот, співає, приємно, малює, радіє, синє, літає, Єва, Євген.
Тексти для списування.
Пролітає сніг, падає до ніг. Вітер в морі повіває і кораблик підганяє. Єнот і єно тиха хропуть в євшані стиха. Хто багато читає. Той багато знає.

Жж    Жж   жд     жз     жо   жоржина
Скласти звукову модель слів.
Журавлі, жук, жолудь.     
Написати під диктовку.
Жук, жито, журавлі, жолудь, жоржина, вуж, жаба, книжка, пиріжок, коржик, урожай, ожина, журнал, кажан, пожежа, лижі.
Тексти для списування.
Діти бігали до річки. Пишно розквітли жоржини. У Віри гарна іграшка. На сосні жив зяблик. Високо в небі летіли журавлі. По дорогам мчать машини. Вранці Яринка поспішає до школи.

Зз     Зз    за     зд       жз      зайчик
Скласти звукову модель слів.
Зіна, звірі, зерно.
Написати під диктовку.
Зима, мороз, замок, залізо, завод, козак, зірка, казка, озеро, казали, розказали, показали, ковзани, возити, звук, морозиво, Ліза, Назар.
Тексти для списування.
Зіна і Ліза у лісі. Там кувала зозуля. Зіно, коло сосни лосі! Назарові тато купив ковзани. А в Тараса нові санки. Весело взимку усім!

Ии    Іі    Її    їв    їд  їжак
Скласти звукову модель слів.
Їжа, Україна, гаї.
Написати під диктовку.
Їжак, їжа, поїзд, країна, твої, мої, гаї, Київ, їдальня.
Тексти для списування.
Київ – головне місто України. Учні нашої школи їздили у Київ поїздом. Їх водили в парки та музеї. Із садка в холодну пору поспішав їжачок в комору. Їжак давно не їв, чистив ніженьки свої.

Йй        Йй   йо   йм    йе  майка
Скласти звукову модель слів.
Андрій, зайчик, мій.
Написати під диктовку.
Чай, чайка, майка, лійка, гайка, гайок, мій, піймати, сойка, йдемо, байка, іній, Йосип, Сергій, Матвій, Надійка.
Тексти для списування.
Мама зварила чай. З вулика вилетів рій. Діти піймали зайчика. Марійка читала байку. У гайку співав соловей.

Кк    Кк  ек      ка      ук     кіоск
Скласти звукову модель слів.
Вінок, молоко, Клава.  
Написати під диктовку.
Мак, сік, коса, кіно, ліки, кава, клас, вікно, колос, кусав, кавун, наука, осика,миска, окуні, Микола, Оксана, вовк, коник.
Тексти для списування.
Марійка гарно танцює. У небі гудуть літаки. Батько купив Ользі ковзани. Бабуся читала Петрусеві книжку. Зимове сонечко блищить. Іванко читає цікаву казку. Спіймав ведмідь у берлозі мишу.

Лл       Лл        ло       юл       ял       лялька
Скласти звукову модель слів.
Літо, лящі,  лялька.
Написати під диктовку.
Ласка, лебідь, лелека, лак, лан, лин, мало масло, луна, воли, млин, лимон, малина, Алла, Ніла, Ліна.
Тексти для списування.
Настала осінь. Повіяли холодні вітри, З дерев падає пожовкле листя. У лісі й на полі поховалися комахи. Вони залізли в землю або під кору дерев. Там комахи заснули до весни.

Мм      Мм    мс     тм     мі      корчма
Скласти звукову модель слів.
Мавпа, мізинець, мурашка.
Написати під диктовку.
Мама, мило, метелик, мелодія, майонез, мармелад, майстер, метал, метро, малина, малюнок, м’яч, Мар’яна, Мирослава, магніт, мандарин, масаж, медаль, машина, меблі.
Тексти для списування.
Минуло тепле літечко. Настала осінь. На деревах листя пожовкло, почервоніло. Пташки відлітають у теплі краї. В садах дозрівають пізні сорти яблук, слив, груш. У школах розпочалося навчання.


Нн    Нн    не   ню    шн     ан     ні    нитка
Скласти звукову модель слів.
Незнайко, неділя, нуль.
Написати під диктовку.
Ніна, ножиці, насос, ананас, нитка, Наталка, народ, неділя, ніж, нога, новина, новий, низько, насіння, черешня, сонце, човник, сніг.
Тексти для списування.
Вирішили Дениско та Олег грушами поласувати. А вони високо на дереві висять – не дістати. Дениско скинув піджак і поліз на грушу. Олег став його підсаджувати. Угорі погрозливо гули бджоли. Та хлоп’ята не злякались.

Оо   Оо   ох      ол     оз     ос    оса
Скласти звукову модель слів.
Олень, обід, офіцер.
Написати під диктовку.
Океан, орден, олень, очерет, один, Оксана, ворота, болото, вода, голова, море, літо, золото, молоко колесо, поле, Олег, бджоли, ховрах, пеньок.
Тексти для списування.
Бусол – дуже красивий птах. Пір’ячко у нього біле, ноги високі, а клюв червоний. Хату свою на хаті будує. Їжу в болоті шукає. Люди шанують цього птаха. Кажуть, він приносить щастя.

Пп   Пп   по рп     ап     пв    птах
Скласти звукову модель слів.
Павутиння, парк, папір.
Написати під диктовку.
Париж, перемога, пеньок, пелікан, парашут, перерва, перо, письмо, пісок, пінгвін, піонер, пава, пляж, подарунок, портфель, помідор, поїзд, п’ять.
Тексти для списування.
Біля школи росли дерева. На них часто співали пташки. Діти дуже любили птахів. Вони вирішили зробити для них годівнички. Пташки прилітали і вдячно клювали зерно. Весною вони знову заспівають веселих пісень.

Рр     Рр    ро    ер    рт   рл    робота
Скласти звуко модель слів.
Реклама, радощі, радіо.
Написати під диктовку.
Ранець, редиска, ремонт, родина, рідня, рибалка, риба, равлик, рушник, рюкзак, Рома,  робітник, рожевий, рядок, ромб, рукавиця, ролики, ромашка, рятівник.
Тексти для списування.
Всі знають ґаву. Вона не відлітає в теплі краї, а зимує разом із нами. Ґава не лише каркає. Наприкінці зими ґава ще й співає. Гарною співачкою вона зроду не була. Але її лагідне покрикування таки пісня.

Сс       Сс    са     ус       рс      чс     солома
Скласти звукову модель слів.
Садок, світ, сірник.
Написати під диктовку.
Свиня, секрет, сало, село, свято, серце, сестра, середа, серветка, сім, скатерть, скеля, сніг, сльоза, солдат, соняшник, спорт, стюардеса, сувенір, сушка, снігур.
Тексти для списування.
Наступила весна. Прилетіли шпаки. На подвір’ї росли два ясени. На ясенах діти почепили дві шпаківні. Шпаки наносили туди пуху і пір’я. Шпаки – корисні птахи. Вони їдять черв’яків і гусениць.

Тт   Тт    то    ту    ат    дт   таракан
Скласти звукову модель слів.
Театр, таємниця, татусь.
Написати під диктовку.
Тигр, теніс, темнота, телефон, Телесик, Тарас, травень, товариш, теплохід, теля,терези, терен,три, тюлень, тризуб, трактор, трамвай, тренер.
Тексти для списування.
Комбайни працюють у полі. Вони косять, молотять і віють. Ось пшеничне поле. Комбайнери збирають врожай.

Уу       Уу    ку    ув     ун     чу   Мурчик
Скласти звукову модель слів.
Звук, рушник, гуляє.
Написати під диктовку.
Усмішка, успіх,Україна, успіх, учитель, учень, думка, музика, рушниця, вулиця, поцілуй, кусок, сум, звук, струмок, буква, гуляє.
Тексти для списування.
Борі і Дімі подарували їжака. Діти дуже любили його. Настала осінь. Їжак раптом зник. Хлоп’ята бігали, шукали їжака, але все даремно. Садівник повів дітей у садок і показав їм горбик землі між кущами. Їжак вирив собі ямку і тепер буде спати до весни.

Фф     Фф    фа    оф       фр      уф       фонтан
Скласти звукову модель слів.
Фабрика, футбол, фломастер.
Написати під диктовку.
Фазан, форель, фіалка, фарба, шафа, шофер, футбол, сарафан, кофе, фартух, фонтан, графин, флейта, фабрика, фінік, ферма, Федір, кефір.
Тексти для списування.
На молочній фермі багато породистих корів. Вони стоять у теплих корівниках. Стіни пофарбовані білою фарбою. Дядько Федір завідує фермою. Тут завжди суха солома. Колгоспні корови дають багато молока. З молока отримують різні смачні продукти.


Хх    Хх   ха    ух     хз     мх    хмиз
Скласти звукову модель слів.
Хвіст, Хома, хороші.
Написати під диктовку.
Хмара, хвилина, похмурий, Христинка, шахи, хата, хліб, горіх, ховрах, хрущ, хрящ, хворий, хазяйка, холод, халва, хор, хрін, хризантема.
Тексти для списування.
У Христини захворіла мама. До дівчинки прийшли однокласники. Соломійка підмела підлогу. Оленка помила посуд. Тарасик і Сергійко нарубали дров. Хороші у Христинки друзі.

Цц    Цц   цю    уц     цк    це    цапок
Скласти звукову модель слів.
Олівці, цукерка, циркуль.
Написати під диктовку.
Цвіркун, кільце, зайці, мисливці, киця, концерт, яйце, горобці, цуценя, вранці, синиця, штанці, цирк, цифра, птиця.
Тексти для списування.
Заєць вночі ходить без страху. І його слід прямий. Вранці він від страху починає плутати сліди. Мисливці самі заплутуються у подвійному сліді і дивуються хитрощам зайця.

Чч      Чч     ча   че    чу     чо   чапля
Скласти звукову модель слів.
Чайник, червоний, чай.
Написати під диктовку.
Пачка, тачка, овечка, сонечко, підручник, Наталочка, стрічка, чисті, читати, лічити, косички, човен, Галочка, річка, чубатий, лієчка, чорт, черепаха.
Тексти для списування.
Наталочка скоро піде в школу. Мама купила донечці спідничку, червоні черевички. В косички мама заплете білі стрічки. У школі Наталочка буде читати, писати, лічити. Підручники і зошити у дівчинки будуть чисті.

Шш    Шш    шу    шд     ше    шуба
Скласти звукову модель слів.
Шум, Явдошка волошка.
Написати під диктовку.
Шапка, мишка, шпак, кішка, кашка, пташка, спориш, швидко,вишня, шахи, шабля, шанс, шахтар, шерсть, школа, шматок, шампунь, шість.
Тексти для списування.
До кімнати забіг кіт Васько. У зубах він тримав шпака. Петрик забрав у нього пташку. У неї було поранене крило. Шпак поселився у кімнаті Петрика. Крило швидко зажило і заросло. Петрик випустив пташку на волю.

Щщ    Щщ    Щщ   ща    ущ     сщ   щука
Скласти звукову модель слів.
Кущ, щавель, щастя.
Написати під диктовку.
Дощ, щока, хрущ, щітка, щілина, плащ, щит, щебет, ящірка, щоденник, щеня, щирість, щодня, щипати.
Тексти для списування.
Прилинули хмари здалеку та й принесли дощ. Лагідний, прямий. Улянка з Миколкою від теплого дощу не ховаються, бо швидше підрости хочуть. Вибігли під дощик і весело співають.

Юю     Юю    юд   рю    юа    Люба
Скласти звукову модель слів.
Юра, юрта, тюльпан.
Написати під диктовку.
Юшка, верблюд, юнга, юннат, Юля, юнак, люблю, Дюймовочка, співаю, танцюю, вітаю, встаю.
Тексти для списування.
Діти люблять уроки праці. Вчителька Люба Семенівна дала дітям глину. Вони стали робити іграшки. Юра Гуцалюк ліпить лисицю. У Нюри Юхимів вийшов верблюд.

Яя     Яя    яв    ря    яу    яв    яр
Скласти звукову модель слів.
Яблуко, теля, зяблик.
Написати під диктовку.
Яринка, Яся, Зоряна, яскравий, лялька, троянда, Люся, Марія, явір, школяр, маля, баян, буряк, маляр, бабуся, ялинка.
Тексти для списування.


У дівчинки Яринки гарна лялька. Яринка назвала ляльку Ясею. На голові у Ясі яскравий бант. То подарунок сестри Зорянки. Яринка і Ясочка ходять разом гуляти


УКРАЇНСЬКА МОВА 2 клас

Перше яблучко

       Довго не родила яблунька. Десять років росла, розвивалася, а яблук не давала. Діти не могли дочекатися, коли ж з’являться яблучка. І цвітіння дерев закінчилося, а яблунька мовчки собі росла.       Улітку з-під листочків раптом зажовтіли три яблучка, ніби хтось їх причепив туди. Так зуміли вони заховатися під листочками, що спершу ніхто їх і не помітив.        Скільки радості вони дали дітям! Яблучка підростали, робилися більшими. Ніхто не наважувався їх зривати, всі хотіли дочекатися, які вони будуть доспілі.         Одного разу здійнявся сильний вітер і зірвав два яблучка. Вони самотньо лежали у траві. А одне залишилося на дереві. Діти чекали, коли ж воно доспіє.         І ось настав час його зривати. Усі притихли, чекають і пильно стежать, як мама обережно знімає яблучко. Спочатку уважно його роздивилися, а потім мама розрізала яблучко на рівні частки і роздала всім по шматочку. Яке ж воно було соковите та солодке! Смачнішого яблука діти ще не їли!       Рости, яблунько, принось нам радість!
  (152 слова)                                     Наталія        Кидисюк 

1.  Скільки років не родила яблунька?А) три роки            Б)   десять років2.  Улітку з-під листочків раптом зажовтіли  А)    три яблучка             Б)    п’ять яблучок  3.   Яблучка підростали, робилися більшими,А)   і діти зірвали їх Б)   і ніхто не наважувався їх зірвати  

4.    Як вчинили з останнім яблучком?А)   віддали мамі покуштувати         

Б)    розділи на рівні частини між усіма  





УСНИЙ ПЕРЕКАЗ



1.      Прочитай текст.



Пихатий півень   +

       Ходить півень по подвір’ю. Побачив він райдугу барвисту на небі і сміється:
— У мене хвіст такий самий барвистий, кращий, ніж райдуга.
        Та ось пішов дощ. Замочив пихатому півневі хвос­та. Звис хвіст аж до землі.
      Соромно стало півневі. Втік він на сідало й більше ніколи не хвалився.
(47  слів)                        Василь Сухомлинський


2.      Підготуй докладний усний переказ тексту за запи­таннями.

1.Де ходив півень?
3.      Що побачив він на небі?
4.      Чим хвалився півень?
5.      Що трапилось далі?
6.      Що заподіяв дощ пихатому півневі?
7.      Що зробив хвалько від сорому?
8.      Чи хвалився він 
                                                                                                                                                                                           
1.      Прочитай текст. 

Білка  +

        Чи знайдеться  знайдеться в Україні ліс, у якому б не зустрілася вам білка? Немає такого лісу, у якому не водилося б це звірятко. Де лісова гілка — там і білка.
      Восени в білки особливо багато клопоту. Треба на зиму грибів насушити. Запастися горіхами, жолудями, шишками. Дупло вимостити й замаскувати.
        Коли на землю впадуть заморозки, білка мінятиме шубку . Перед зимівлею скидає вона руду шерсть. Одягає білка сіру, теплішу і м’якшу, шубку.     (68 слів)

2.      Дай відповіді на запитання.

1. Чому говорять: «Де лісова гілка — там і білка»?
2.Коли в білки особливо багато клопоту?
3.Як білка заготовляє гриби на зиму?
4.Які запаси їжі білка готує на зиму?
5.Як білка облаштовує своє житло, готуючись до зими?
6. Як змінюється колір шубки у білки з приходом зими? т.
7.Яка зимова шубка у білки?

2.      Підготуй докладний усний переказ тексту.

СПИСУВАННЯ


Шишкарики
      Шишкарик дуже гарний. У нього червоне пір’ячко і загнутий дзьобик. У самки пір’я жовтого і зеленого кольору. Вона виводить пташенят узимку.
     Ось шишкарик видобуває з шишки зернята. Йому тре­ба самку годувати. Вона не може залишити гніздечка.
         (36 слів)                                   Із газети

Осінь
     Проминуло літо. Настає чудова пора року. Це чарівна осінь. Вона особливо м’яка і ніжна, як мелодія пісні.
     Слухай, спостерігай природу в осінні дні. Ти відчуєш усю її дивовижну красу. В ній поєдналися барви теплого літечка з першими подихами зими. (39 слів)

Яблука румяні
       Тихий осінній день. Як гарно в яблуневому саду цієї пори! Сонечко фарбує і зігріває рум’яні яблука. А вони купаються в сонячному сяйві і швидко достигають.
       Та ось тихо надходить вечір. А соковиті яблука й досі пахнуть щедрим гарячим сонцем. (39 слів)

Дощ
     Несподівано почався дощ. Спочатку краплинки дощової води впевнено трималися на склі, все густіше засівали шиб­ки вікна. А потім їх стало ще більше. Вони почали швид­ко зливатися одна з одною і струмочками побігли донизу.
     Скоро вони вкрили шибки  суцільною запоною.
 (39 слів)



Казки про склад числа

                                              Дві близнючки

        Жила - була Одиничка. Сумно їй було одній. Одного разу вона заглянула у дзеркальце і побачила там таку ж саму Одиничку. Торкнулася носиком до скла, і з нього вистрибнула ще одна Одиничка. Зраділи дві близнючки і від радості затанцювали. 
        Тішилася Королева Математики і вирішила перетворити їх в одне ціле. Доторкнулася до них чарівною паличкою і злетів у небо чарівний птах. Сів на дзеркальне озеро, зігнув шийку і утворилася двійка. З тих пір Один і Один завжди становить два.

                                         Малята Трієчки

         Жила – була Трійка. І ось одного разу наснився їй сон, що у неї народилися дітки. Проснулася вона і засумувала, що то був лише сон. Помітила Королева Математики, що Трійка сумує, махнула своєю чарівною паличкою і перед будиночком Трійки з'явився візочок, а в ньому двоє малят, які плакали.
        Подзвонила Королева в двері і зникла. Вийшла Трійка. Як побачила цих малят, то зразу ж полюбила їх. З тих пір завжди з ними грається і возить їх тільки разом. Влітку на візочку, а взимку на санчатах. Маленький синочок Один та донечка Двієчка дуже люблять свою матусю Трійку, бо разом Один і Два становлять три.

                                З Днем народження, Четвірко!
        Королева Математики вирішила привітати Четвірку з днем народження. А що ж подарувати на свято?  Послала вона свого поштового птаха Трійку і дала йому чарівну паличку, яка схожа була на Одиницю. Прилетів птах, махнув паличкою і з'явилося чарівне озеро, на якому плавало два королівські птахи, і схожі вони були на Двійку.
         Зраділа Четвірка і вирішила зробити собі ще один подарунок. Махнула паличкою і з'явилося у неї чотири елегантні дами. От тепер справді буде веселее свято! 
А Королева Математики дивилася із-за хмар, і тільки хитро посміхалася.

                          
                                               Страхи П’ятірки 
        Жила – була П'ятірка. Якось однієї ночі наснився їй страшний сон. З тих пір стала вона всього боятися. На вулицю в місто Математики не виходила. А як же в математиці без п'ятірки?
Замкнулася в своєму будиночку П’ятірка і нікого не впускає до себе. Всього боїться так, що аж тремтить. 
         Провідала про це Королева Математики і вирішила допомогти П'ятірці. Відіслала до неї маленьку літаючу тарілку, на якій було п'ять сяючих свічок. Світло тепер у п'ятірки було завжди. Спочатку вона зраділа, а потім як подумала, що свічки воском стечуть і знову буде темно, то так злякалася, що аж під ковдру залізла. 
         Послала тоді Королева свого поштового птаха, щоб він відніс П'ятірці чарівну настільну лампу, яка ніколи не згасає. Зраділа П'ятірка і вдома вже зовсім нічого не боялася. Але ж надвір вийти нізащо не хотіла. 
Тоді Королева спрямувала чарівний промінь і в будинку П'ятірки з'явилися два охоронці, які повинні були скрізь супроводжувати П'ятірку. То були відважний Лицар(4) та Швидкий Нінзя (1).
         З тих пір П'ятірка сміливо походжає по місту Математики і залюбки заходить в гості до інших мешканців. А Королева Математики нарешті змогла спокійно заснути. Адже в її місті тепер були всі щасливі і панував повний порядок.

                                               Лихо у Шістки
         Жила – була у Королівстві Математики цифра Шість. Одного разу вирішила вона прогулятися містом. Та на вулиці Овальній напали на неї розбійники і пограбували. Вкрали 6 гривень, 6 копійок і 6цукерок. Та це ще не все! Бідна Шістка так злякалася, що втратила пам'ять і забула своє ім'я, зовсім нічого не пам'ятала про себе.
          Занепокоїлася Королева Математики і надіслала Шістці у подарунок Чарівний фотоапарат. Та ще й до всього фотоапарат цей був із секретом. 
Взяла його Шістка і пішла фотографувати місто Математики. Нафотографувала безліч знімків.А коли прийшла додому і почала друкувати фотографії, то чомусь у неї їх виявилося тільки три. На одній летіла пара закоханих журавлів. На другій королівського лебедя охороняв лицар. А на третій тітонька Одиниця вела маленьку П'ятірочку у дитсадок. Задумалася Шістка: «А де ж решта знімків? Чому вони зникли з фотоапарату?» І тут вона зрозуміла, що її фотоапарат залишив тільки ті знімки, де два числа становили шість. Згадала тоді Шістка своє ім'я і згадала все про себе.
        З тих пір вона ніколи не розлучалась зі своїм фотоапаратом і більше не втрачала пам'ять. А перші знімки і досі висять на стіні у неї вдома.


                                     Рятувальна операція числа Сім
- Тривога! Сталося лихо! При невідомих обставинах безслідно зникло число 7! Хто що знає, чи бачив прохання повідомити про це Королеву математики! – лунало по радіо у Математичному королівстві.
- Це, напевно, Цифроїд поцупив сімку собі на обід, – тихенько промовив 
Квадрат.
- Треба негайно відрядити на пошуки числа 7 рятівну групу! – відважно заявив Прямокутник.
Почала Королева Математики скликати добровольців, щоб сформувати групу захвату. Довго чекати не довелося. Прискакала П'ятірка на своєму коні, Четвірка осідлала величезного краба, а Одиниця вже летіла на своїй літаючій тарілці. Всі вони кинулися на пошуки своєї родички.
А тим часом Цифроїд вже приніс Сімку додому у величезному мішку і вирішив поласувати нею за вечерею. Та не так сталося, як гадалося. Прилетіла Одиниця і осліпила Цифроїда сяючими вогнями своєї тарілки. А ззаду вже підбиралася Четвірка на своєму крабові, який нетерпляче клацав клешнями. Як схопить він злодія за ногу! Той аж підскочив і ну тікати. Та де там... П'ятірка на своєму коні його наздогнала та як дасть булавою! Всі зуби повилітали у Цифроїда. Буде знати, як пакостити у місті Математики.
Звільнили свою подругу Сімку, посадили в карету і доправили додому. 
Рада Королева Математики, тепер все 
буде так, як і раніше: не буде безладу, буде повний порядок.



                                      Цікава гра

Ось прийшли погратись числа
.                     Нумо, Вісімко, не спи
В піжмурки до цифри 8. 
                               Спробуй нас усіх знайти!
І кому тепер жмуритись? 
                             Ось задумалася Вісім: 
Звісно тільки цифрі 8! 
                                  Треба просто рахувать. 
Ось стрибнула Одиниця
                              Якщо 7 я бачу, діти
В число сім й сидить там тихо… 
                 То один треба додать.
Шість прикинулась дубком, 
                         Так усіх й знайшла хазяйка,
Двійка стрибнула в дупло
,                            Як всі не ховалися,
І сидить, немов та білка, 
                              Бо про себе усе знає
Її листям вкрила Шістка. 
                             Ця чарівна дамочка.
Трійка дуже хвилювалась,
бо голівка виглядала.
В числі п’ять є хвіст
,
назад ніде голову сховать.
А Четвірки хитрували
одна одну прикривали.
Мов будиночки стоять
і ні пари з вуст – мовчать.
Лиш димарики димлять.

                                       Чарівні птахи
Все дев’ятці не сидиться 
                       – Добре їм удвох, малята,
Вона стала диво-птиця. 
                            Ніколи і сумувати.
Розселила всіх пташат.                             Вітер П’ять як підійме,
Так, щоб дев’ять разом мать.                  То Четвірці – карусель.
У гніздечку Вісім – птиця,                      Скоро підросте Четвірк
а,
Її бавить Одиниця. 
                                  Виростуть у неї крильця.
Щоб не випала з гнізда,
                           От тоді вона П’ятірку
За кільце її трима. 
                                   Лиш за хвостика візьме
Двійка з Сімкою живе, 
                          І по світу, ген за вітром
Дружно й весело живе. 
                         Із собою понесе.
Сім – така хороша птиця
Черв’ячка завжди знайде.
                      Подивилась диво-птиця:
А недавно Трійка-пташка 
                     всі малята живуть в мирі
Принесла в гніздо маля. 
                        Й сподіється, що діти
Посадила у гніздечко
.                            Склад числа всі швидко вивчать.
І за чубчика трима. 
                                У пташинім королівстві
Бо Шестірці-баловниці 
                         Скрізь усе-усе в порядку,
Все на місці не сидиться. 
                     Бо якщо пташат додати, 
Хоче знати вона все, 
                            Будуть всі дев’ятку мати.
От Трійка по світу її і несе.
А Четвірка - пташка дивна 
Поселилася сама
У гніздечку, що П’ятірка
Утворила їй одна.





                                   Незвичний бал
Запросило число Десять
                           В реактивнім літаку
Всіх на бал у королівство, 
                       Прибули Шість і Чотири.
Щоб всі разом танцювали, 
                      Не бояться висоти
Склад Десятки
, щоб вивчали.                  Ці пілоти вмілі.
Ось Дев’ятка й Одиниця                          Дві П’ятірки залізницею
В лімузині на бал мчать.                          Їдуть потягом на бал.
Їм удома не сидиться- 
                             Дві гарненькі ці сестриці
Хочуть разом танцювать. 
                       Чепуряться не на жарт.
Вісім - дівчина красива 
                           І сережки, і підбори,
Морем на човні пливе. 
                            Модні шарфики у них.
Човник в неї – просто диво! 
                   Хочуть вони бути кращі
Подивіться – Двійка ж це. 
                      На цім балі за усіх.
Запізнитись Сім не хоче 
                         -Ось і бал розпочинаєм!-
Просить Трійку: «Поможи, 
                    Мовить Десять до усіх.
Будь ласкава, до Десятки 
                       Думаю, всі діти знають 
На бал мене донеси.» 
                             Склад числа вже чисел всіх.
«Добре, - каже Трійка мила,
                  - Тож кружляйте, веселіться!
За косу тебе візьму 
                                Свято хай трива до ранку,
І за мить ми разом будем 
          А ви, діточки, дивіться,
У Десятки на балу.»                               Й пам’ятайте склад Десятки!


 

2. ЯК ВЧИТИ ВІРШІ  НАПАМ'ЯТЬ

Як швидко вивчити вірш напам’ять №1    

  1. Прочитай виразно вірш.
  2. З’ясуй, про що (про кого) йдеться у вірші.
  3. З’ясуй незрозуміле у змісті й образах.
  4. Прочитай вірш ще раз, поділи його на завершені за змістом логічні частини.
  5. Намагайся уявити собі зміст кожної частини у відпо­відних картинках, образах.
  6. Прочитай два-три рази почергово кожну частину вірша.
  7. Закрий книжечку й відтвори прочитане напам’ять.
  8. Перечитай ще раз увесь вірш.
  9. Розкажи вірш напам’ять.

 Як швидко вивчити вірш напам’ять №2

  1. Прочитай вірш уголос.
  2. Поясни значення незрозумілих слів.
  3. Прочитай вірш ще раз. Намагайся зрозуміти його на­стрій, інтонацію, ритм.
  4. Прочитай вірш ще два-три рази. Намагайся його запам’ятати.
  5. За кілька хвилин повтори вірш із пам’яті, за необхід­ності зазирай у текст.
  6. Пізніше повтори вірш ще два-три рази, не зазираючи в текст.
  7. Перед сном ще раз повтори вірш.
  8. Уранці наступного дня прочитай вірш ще раз, а потім розкажи його напам’ять.

 Як швидко вивчити вірш напам’ять №3

  1. Прочитай вірш. Дай відповідь на запитання «Про що розповідається у вірші?»
  2. Прочитай твір повільно.
  3. Розділи вірш на уривки, які мають закінчений харак­тер.
  4. Образно уяви, про що розповідається в кожному урив­ку. Якщо можеш, зроби малюнок до них.
  5. Прочитай декілька разів вірш уголос.
  6. Спробуй розповісти весь вірш, підглядаючи в текст.


Рекомендована література для читання під час карантину 

                                               КЛАСИКА ДЛЯ ДІТЕЙ
1. АНДІЄВСЬКА ЕММА. КАЗКИ ЕММИ АНДІЄВСЬКОЇ.
2. БІЛОУС ДМИТРО. «ДИВО КАЛИНОВЕ». ПОЕЗІЯ 
3. ВАСИЛЬЧЕНКО СТЕПАН. «ПРИБЛУДА».
4. ВИННИЧЕНКО ВОЛОДИМИР. «ФЕДЬКО-ХАЛАМИДНИК», «КУМЕДІЯ З КОСТЕМ».
5. ВІНГРАНОВСЬКИЙ МИКОЛА. «СІРОМАНЕЦЬ».
6. ГУЦАЛО ЄВГЕН. «ЛЕЛЕЧЕНЯ».
7. КАЛИНЕЦЬ ІГОР. «ВЕРТЕП МАЛЕНЬКОГО ХЛОПЧИКА».
8. КОРОЛІВ-СТАРИЙ ВАСИЛЬ. «НЕЧИСТА СИЛА», «ХУХА-МОХОВИНКА», «ПОТЕРЧАТА».
9. КОСТЕНКО ЛІНА. «БУЗИНОВИЙ ЦАР».
10. КОЦЮБИНСЬКИЙ МИХАЙЛО. «ЯЛИНКА», «ХАРИТЯ», «МАЛЕНЬКИЙ ГРІШНИК».
11. ЛАРИСА ПИСЬМЕННА. «ПАВЛИК-РАВЛИК», «ЯК ПЕТРИК НА ДНІ МОРЯ ЖИВ», «БОГАТИР ЖОВТЕ ОКО», «ТИСЯЧА ВІКОН І ОДИН ЖУРАВЕЛЬ», «ЧАРІВНИК НА ТОНКИХ НІЖКАХ», «ЧАП-ЧАЛАП».
12. ЛЕПКИЙ БОГДАН. «КАЗКА МОЙОГО ЖИТТЯ».
13. ЛЕСЯ УКРАЇНКА. «БІДА НАВЧИТЬ».
14. МАРІЯ ПОЗНАНСЬКА. «ПРО ЧУДО-ЛІС, ЩО НА ПОЛІ ЗРІС», «ЛЮБІЙ МАЛЕЧІ ПРО ЦІКАВІ РЕЧІ», «ЧИМ ПАХНЕ КОРОВАЙ», «ПРО ЗОЛОТІ РУКИ», «ПРО БІЛИЙ ХАЛАТ І НАШИХ МАЛЯТ».
15. МИКОЛА ТРУБЛАЇНІ. «КРИЛА РОЖЕВОЇ ЧАЙКИ»,«МАНДРИ ЗАКОМАРИКА»,«ПРО ДІВЧИНКУ НАТАЛОЧКУ ТА СРІБЛЯСТУ РИБКУ».
16. НАТАЛІЯ ЗАБІЛА. ЦИКЛ ВІРШІВ «ПРО ДІВЧИНКУ МАРИНКУ», «КАТРУСЯ ВЖЕ ВЕЛИКА», «ТЕЛЕФОН», «ПОДОРОЖ ДО КАЗКОВОГО ЛІСУ», «ДИВОВИЖНІ ПРИГОДИ ХЛОПЧИКА ЮРЧИКА ТА ЙОГО ДІДА». ПОЕЗІЯ. 
17. НЕСТАЙКО ВСЕВОЛОД. «НЕЗВИЧАЙНІ ПРИГОДИ В ЛІСОВІЙ ШКОЛІ», «В КРАЇНІ СОНЯЧНИХ ЗАЙЧИКІВ», «ТОРЕАДОРИ З ВАСЮКІВКИ».
18. ПАВЛИЧКО ДМИТРО. «ЗОЛОТОРОГИЙ ОЛЕНЬ».
19. ПЧІЛКА ОЛЕНА. «СОСОНКА», «РАФАЕЛЕВІ ЯНГОЛЯТА».
20. СИМОНЕНКО ВАСИЛЬ. «ЦАР ПЛАКСIЙ I ЛОСКОТУН», «ПОДОРОЖ В КРАÏНУ НАВПАКИ».
21. ФРАНКО ІВАН. «КОЛИ ЩЕ ЗВІРІ ГОВОРИЛИ», «ЛИС МИКИТА», «МАЛИЙ МИРОН», «КРАСНЕ ПИСАННЯ», «ОЛІВЕЦЬ».
22. ШЕВЧУК ВАЛЕРІЙ. «ПАННА КВІТІВ: КАЗКИ».

                Опрацювати під час карантину  (Для учнів 4 класу)


                           Вузлики на пам'ять

3Вимоги до усного та писемного мовлення

4 Словниковий диктант
Щука, щупальця, ящірка, дощ, дощик, дощів, кущі, щиглик, щітка, кущ, хрящі, хащі, лящ, щавель, щиро, щирий, щільний, щедро, борщ, щічки, щасливі, щастя, щастити, блищить, хрущ, щастя, вищий, щебетання, Батьківщина, вітрище, пищить, Щек, щабель, ліщина, щілина, пахощі, кліщі, що, ще, щоб, щогодини, щора­зу, щороку, щодуху, щосили, щовесни, щодня, щодо­би, щоденник, щось, щулитися, щур, щезати, щелепа, щербатий, щепа, щипці, щитовидна, щойно, плащі, горище, котище, хрещений, Хрещатик, ящик, щедрів­ка,щедрувальник, щедрик, щит, щеплення, щипати, щеміти, щогла, щеня, щука, щуплий, Київщина.
Вживання букви «г»
Ґава, ґанок, ґазда, ґаздиня, ґирлиґа, гроно, ґелґа­ти, аґрус, ґудзик, дзиґа, ґринджоли, ґніт, ґрати, ґедзь, ґандж, ґуля, гума, гумка, ґрунт, проґавити, ґвалт, ґреч­ний, ґердан, ґвалт, ґатунок.
Вживання букви «ї»
їжак, поїзд, їде, їзда, поїздка, гаї, країна, Україна, їмо, їсть, їжа, українці, Київ, музеї, поїхали, твої, мої, свої, їдальня, рої, змії, мозаїка, Раї, лілії, мрії, кон­валії, трамваї, їхній, їдкий, їстівний, її, їдок, їздець, під'їжджати, приїжджий, проїзний.
Позначення подовження приголосних звуків
Зеленню, Алла, Інна, Анна, Ганна, тінню, цвітін­ня, осінній, народження, завдання, змагання, читан­ня, оповідання, знання, малювання, плаття, взуття, життя, стаття, шиття, сміття, поняття, колосся, во­лосся, обличчя, суддя, узлісся, гілля, зілля, вугілля, рукоділля, павутиння, запитання, знаряддя, щебе­тання, сміття, багаття, латаття, галуззя, мотуззя, на­сіння, коріння, бадилля, зілля, змагання, спросоння, роздоріжжя, узбережжя, Вінниця, Донеччина, Запо­ріжжя, Ілля, Геннадій, Ганнуся, весілля, проміння, навмання, зрання, порівняння, бажання, затишшя, рілля, ллю, ллє, ллєш, ллємо, ллєте, ллють, наллємо, виллємо, віділлють, мовчання, безділля, старанність, терпіння, письменний, вчення, оббити, оббігти, об­бризкати, обеззброїти.
Апостроф
Ім'я, під'їхати, в'їхати, об'ява, сім'я, м'ята, м'ят­ний, пір'я, м'яч, п'ять, з'їхати, м'ясо, дерев'яні, Мар'янка, м'який, пам'ять, пам'ятник, пам'ятати, з'їзд, пам'ятник, дев'ять, реп'ях, солов'ї, бур'ян, по­двір'я, розв'язали, з'їв, з'юрмитись, зв'язали, при­слів'я, об'єднати, роз'їхатись, здоров'я, хлоп'ята, роз'яснити, в'юн, кам'яне, з'явився, полум'я, від'їхав, з любов'ю, п'явки, ганчір'я, міжгір'я, черв'як, п'ят­ниця, рум'яний, сузір.'я, б'ють, в'ють, п'ята, п'ятак, п'ятірня, в'язка, м'який, м'якший, повір'я, міжгір'я, підгір'я, в'ялий, м'язи, гороб'яче, м'якнути, м'якосер­дий, м'якотілий, м'ясорубка, комп'ютер.
Буквосполучення -ЙО, -ЬО
Сьомий, пеньок, гайок, йорж, серйозний, трьом, кольори, кольоровий, льон, синього, дзьоб, мільйо­нер, майонез, льотчик, сьогодні, йод, його, район, тьохкає, бадьорий, польоти, мільйон, мальовничий, вечірнього, рульовий, бадьорий, Стьопа, літнього, во­льовий, у нього, цього, всього, деньок, опеньок, си­ньоока, його, район, йому, Йосип, гайок, бойовий, знайомий, майор, підйомний, йогурт, Соловйов, Во-робйов, чайок, пайок.
Власні назви
Дніпро, Батьківщина, собака Жук, котик Мурчик, Петро, Олена Грищенко, Леся Українка, Франція, Єгипет, Тарас Григорович Шевченко, Іван Якович Франко, Запоріжжя, Крим, Чорне море, Раїса Петрів­на, дід Василь, пам'ятник Невідомому солдату, Віч­ний вогонь, парк Слави, Конституція України, Львів, Павло Попович, льотчик Каденюк, Індійський океан, на вулиці Шевченка, Грицько Бойко, Михайло Гру-шевський, Лариса, Дністер, Харків, Донецьк, Дністер, хом'як Хомка, корова Лиска, художник Левітан, пло­ща Перемоги, бульвар Шевченка, район Жовтневий, вулиця Хрещатик, папуга Гошка, хлопчик Юрасик, місто Полтава, гори Карпати, сусіди Романенки.
Ненаголошені [в], [и]
Верещати, весна, веселка, вечеряти, вишневий, гребінець, дивовижний, запитання, зелений, кри­вий, крикливий, крило, лизати, лисиця, листоноша, навесні, недочитати, озеро, палець, човен, учень, перо, пилосос, писати, питання, плече, ребро, рего­тати, рибалка, ритмічний, свиня, сердитися, скисати, смертельний, стеблинка, стежина, танець, твердий, теплиця, тихесенький, травень, хвилина, хлопець, читати, швидкий, широкий, шепотіти, щедрувати, близький, брикатися, велетень, весілля, жестикуля­ція, меблювати.
Дзвінкі й глухі приголосні
Кігті, нігті, молотьба, боротьба, ягідка, приказка, легкий, ніжка, кладка, просьба, стежка, важко, редь­ка, загадка, кізка, кіска, зубки, шубка, кігтик, вогко, мигтить, солодко, ліжко, дужка, сад, стежка, доріжка, гарбуз, зубки, вокзал, казка, швидко, жабки, короб­ка, трубка, книжка, мережка, ложка, доріжка, смуж­ка, бряжчати, брязкати, верещати, зморшки, мимо­хідь, наскрізь, подорож, скибка, скрізь, аналіз, безлад, близький, вершки, ковчег, знахідка, парад, розповідь, стяг, хлібороб.
Префікси з-(с-), роз-, без-
Беззахисний, безсовісний, роз'їзд, розказати, роз­писати, безжалісний, розбити, розкидати, розхитати, розв'язати, безводний, беззвучний, безкрайній, без­шумний, роз'єднати, розчесав, розписати, розмалю­вав, сходити, зрізати, сфотографувати, списати, зжа­ти, зшити, сховати, скинути, сказати, здати, списа­ти, скрутити, зліпити, стиснути, спалахнув, схопити, сформувати, зсипати, схвалити, скласти, безсмертник, безхмар'я, бездушність, безкарність, розпочати, роз­терти, схитрити, спекти, зчепити, зварити, змалюва­ти, зсушити, змести, скип'ятити, скисати, склеювати, безробітний, безкоштовний, розсмішити, розстібати, розкрутити, розцвісти, розплющувати, розчісуватись, розчарування, спершу.
Іменники в орудному відмінку Ні відміни однини
Сталлю, доповіддю, зеленню, ніччю, сіллю, відпо­віддю, піччю, міллю, міддю, гусінню, пам'яттю, річ­чю, поміччю, молоддю, постаттю, тінню, подорож­жю, радістю, любов'ю, юністю, вірністю, гордістю, відсутністю, блакиттю, віддаллю, карамеллю, верф'ю, медаллю, милістю, нежиттю, ожеледдю, панеллю, пе­даллю, риссю, рівністю, нерівністю, роллю, сирістю, тушшю, доблестю, впертістю, обізнаністю, областю, охайністю, печаллю, цікавістю, якістю.

Слова для розбору за будовою
Прекрасний, загадка, кам'яний, вліз, запис, пере­пис, глибокий, з'їзд, переїзд, день, тінь, клас, хвіст, мова, береза, веселий, молодий, море, село, зем­ля, риба, книжка, краплина, літак, людина, родина, дружба, землянка, дитина, чудеса, теплиця, хатка, веселка, верхівка, класний, проліски, сільський, лі­совий, дзвінкий, добіг, вибіг, маленький, трудовий, подвір'я, гурток, пеньок, подруга, дитячий, літній, вишневий, співучий, вранішнє, мирний, зоряний, рис, сіль, сіренький, шишкар, переліз, задум, коло­сок, черговий, соковитий, лісник, гурток, пеньок, дзвоник, дощик, радість, гордість, садок, рядок, сто­лик, лікар, пролісок, заліз, зліз, зародок, трудівник, ніч, ніс, ліс, малюк, посадка, східний, льотчик, льо­нар, машиніст, маляр, лоза, кора, школяр, куточок, населення, розкопка, земляк, заморський, прогу­лянка, джмелик, квітник, небо, новий, побіг, пере­біг, збіг, зуб, стіл, піч, приніс, поніс, політ, зліт, ви­літ, переліт, схід, вихід, з'їзд, переїзд, думка, кущик, під'їзд, тривожний, легенький, хвилина, малята, ви­їзд, проїзд, напис, запах, паморозь, подорож, подив, дубовий, шкіряний, провід, припічок, подорожник, підводник, підсніжник, подарунок, підвіконня, дуб, зелень, прикордонник, підручник, розмова, селище, пахощі, сходи, пагорби, врода, широкий, дерев'яний, обнова, волосина, грибки, подяка, сузір'я, розсада, озимина, вдумливий, примовка, відпустка, вигадка, бездонний, затемнення, допомога, прихід, перехід, школа, черга, приказка, узлісся.
5Лінгвістичні казки
АБЕТКА 
Одного разу си­нички, снігурі, шишкарі и горобчики гралися в лузі у піжмурки. Ховаючись від хлопчика - горобчика, маленька синич­ка побачила загублену кимсь цікаву ілюстровану кни­жечку. Бона вмить скликала усіх птахів. Птахи переглядали її, малюнки були яскравими і цікавими. Вони були у захваті. Книжечка їм дуже сподобалася. Але, крім малюнків, вони ще бачили дивні надписи, які ніхто з пташок не зміг прочитати. Усім їм цікаво, що ж там написа­но. Вони вирішили покликати Сову-Розумницю. Бона їм прочитала її, а пташки уважно слухали. Виявилося, що це була «Абетка». Дуже захотілося птахам навчатися у Лісовій школі. Наступного дня учнів на галявині побільшало. Злетілися на урок навчання грамоти хлопчики-горобчики, снігурі и синички, поважні шишкарі. За одну лише зиму опанували грамоту птахи. I, відлетівши в теплі краї, навчили грамоти тамтешніх птахів. Нині вони, щороку прилітаючи на зиму, щиро дякують Сові за науку. 
ЗВУКИ I БУКВИ
 В одному царстві жила Чарівниця-Фея. Бона була дуже розумною, розсудливою і гарною. Одного дня вона прогулювалася алеєю. А поруч височів чудовий замок Звуків. Коли вона наблизилася до цього замку, то почула галас і шум. Дівчинка зацікавилася гамірним життям мешканців. Вона вирішила відвідати замок негайно. Тільки-но відчинила двері, як назустріч до неї вибігли Звуки. Вони благали назвати найголовнішого серед них. Чарівниця відразу призначила старшим М'якого знака. Вона призначила букву, яка ніколи не буває звуком, і тому має він бути головнішим. Він зміг вирішувати спірні питання у Фонетиці. М'який знак спочатку поділив звуки на голосні і приголосні. А приголосні — на тверді и м'які. Від того ча­су кожен із звуків знав своє місце. I вони більше ніколи не сварилися між собою. А и досі поживають у замку Рідної мови у мирі та злагоді.
 БУДОВА СЛОВА 
Багато-пребагато Фея-Чарівниця відвідала різних будинків, замків у царстві Рідної мови. Одного дня вона одержала запрошення на святковий бал до Будови слова. Їй дуже-дуже хотілося чимшвидше познайомитися з членами цієї родини. Адже про них во­на давним-давно багато знала і чула. I ось настав довгоочікуваний день. Фея, причепурившись, подалася на бал. Зала була святково прикрашена. Поміж гостей вирізнялися: Корінь, Префікс, Суфікс, Закінчення і Ос­нова. Вони були справжніми господарями дому. Намагалися з усіма бути чемними, пригашали усіх морозивом, кока-колою, кавою, чері, шоколадом. Танцювали, розважали гостей. Особливо багато уваги вони приділяли Феї-Чарівниці, адже вона до них пришила вперше. Вона їм розповіла, що вона добра Фея-Чарівниця. Хоче, щоб усі жили у мирі, злагоді і любові. Корінь слова сказав, що він є основою усіх слів, а Суфікс і Префікс допомагають йому утворювати спільнокореневі слова. Закінчення похвалилось, що воно є змінною частиною слова. А основа слова є об'єднанням Кореня, Префікса і Суфікса. Фея пораділа за Будову слова. За мир і спокій у їхньому домі. Подякувала за запрошення на бал. Побажала і надалі жити їм однією сім'єю. 
ЧАСТИНИ МОВИ 
Давним-давно слова жили-поживали всі в одному чудовому будинку. Він все з кожним днем ставав тіснішим, бо поповнювався новими словами. I ось одного дня слова забажали, щоб Фея-Чарівниця попросила у власника маєтку побудувати менші будиночки і їх розселити. Так і сталося. Побудовані будівлі одержали назву «Частини мо­ви», а кожен з будиночків мав назви «Іменник», «Дієслово», «Прикметник». Значно меншими були будиночки «Прийменників» і «Займенників». I хоча словниковий за­пас і надалі збагачується, та все-таки жити окремо їм просторіше. А коли всі вони збираються у святковій залі, то утворюється справжній Бал Рідної Мови. Адже кожне слово, як особистість, чогось варте. Нехай завжди звучить рідна українська мова! 
РОЗДІЛОВІ ЗНАКИ 
У царстві Мови чого тільки цікавого не зустрінеш. Але одного разу Феї довелося запримітити невеличкий будиночок обабіч алеї. Він був охайний, гарно прибраний. Фея захотіла зустрітися з господарями цього дому. Господарі виявилися дуже чемними. Вони запросили Чарівницю до будинку. Пригостили чаєм з м'ятою та материнкою. I стали знайомитися з гостею. Першою вийшла Пані Крапка, яка розповіла, що вона завжди є закінченням розповідного речення, а її друзями виявилися знаки оклику і питання. Вони були справжніми джентльмена­ми, бо часто пропонували місце Крапці. Непримітними були Тире і Знак переносу. А панночка Кома була такою чепурною! Вона часто зупиняла деякі слова в реченнях. Вельмишановна Велика буква розповіла про свою місію на початку речення. Дуже сподобалося Феї гостювати у Розділових знаків. Особливо зачарувало їхнє злагоджене життя. I досі вони насолоджуються ним.
 АПОСТРОФ 
Мандруючи Царством Мови, Чарівна Фея не один раз хотіла завітати до особняка на березі моря Знань. Та ось настав день, коли вона потрапила туди. На порозі вона зустріла Апострофа. Ім'я цього царевича видалося їй зовсім незнайомим. Він був поважним, дуже гарно одягненим і добрим. Запросивши до будинку Фею, він вразив її своїми розповідями про дружбу з буквами. Адже серед букв у цього красеня справді виявилося багато друзів. Він розповів Феї, що любить робити приємне буквам я, к), є, ї. Бо коли у словах він стає перед ними, після букв 6, д, М, Ф, Е, то ці букви мають честь позначати два звуки. Хо­ча при перенос! слів він не відокремлюється від приголосних, біля яких стоїть. Фею здивували послуги Апострофа. Вона побажала йо­му і надалі залишатися у добрих стосунках з я, ю, є, ї.   

ПАМ’ЯТКА
роботи над помилками для учнів початкових класів 

Пам'ятай, що роботу над помилками необхідно починати з нового рядка

1. Пропуск, заміна букв.
Перепиши слово без помилки. Підкресли місце, де було припущено помилку. В дужках вкажи кількість звуків та букв в цьому слові. Поділи слово на склади, випиши голосні.

2. Перенос слова.
Випиши слово. Поділи його на склади. Вкажи всі можливі способи переносу.

3. Буквосполучення дж, дз.
Випиши слово правильно. Придумай 4 слова на те сполучення, в якому помилка. Вкажи всі важливі способи переносу цих слів.

4. Буквосполучення йо, ьо.
Після голосного пиши буквосполучення йо, після приголосного - ьо. Випиши слово. Придумай 4 слова на те буквосполучення, в якому є помилка.

5. Подовження приголосних звуків.
Випиши слово без помилки. Підкресли місце, де було припущено помилку. Придумай і запиши 4 слова з тим подовженим приголосним звуком, на який припущено помилку.

6. Букви я, ю, є, і, ь, що позначають м'якість приголосних звуків.
Випиши слово. Придумай 5 слів з м'якими приголосними. Підкресли букви, що позначають м'якість приголосних.

7. Ненаголошені голосні [є], [и], що перевіряються наголосом.
Випиши слово. Зміни його так, щоб ненаголошений голосний склад став наголошеним. Запиши перевірне слово. Підкресли букву ненаголошеного голосного.

8. Ненаголошені голосні [є], [и], що не перевіряються наголосом (словникові слова).
Подивись у словник, запиши слово правильно. Усно склади з цим словом речення. Випиши 4 слова з ненаголошеними [є], [и], що не перевіряються наголосом.

9. Сумнівні глухі приголосні звуки.
Випиши слово. Добери слово для перевірки - зміни його так, щоб після приголосного звука був голосний. Підкресли букву сумнівного приголосного.

10. Апостроф після б, п, в, м, ф, р перед я, ю, є, ї.
Випиши слово правильно. Придумай і запиши 4 слова з апострофом в корені слова.

11. Знаки в кінці речення (. ? !).
Склади речення правильно. Перебудуй речення у спонукальне (питальне).

12. Апостроф після префіксів перед я, ю, є, ї.
Випиши слово правильно. Придумай і запиши 4 слова з апострофом після префіксів, які закінчуються на приголосний.

13. Префікси роз-, без- (пишуться з буквою з).
Запиши 4 слова з тим префіксом, де в тебе помилка.

14. Префікси з-, с- (перед буквами к, п, т, х, ф пишеться префікс с).
Випиши слово правильно. Придумай 4 слова на припущену помилку, виділи префікс.

15. Написання префіксів і прийменників.
а) Випиши слова. Виділи префікс. Утвори від цього слова споріднені слова з різними префіксами.
б) Між словом і прийменником встав інше слово. Придумай речення з тим же прийменником.

16. Велика буква.
Випиши слово правильно. Запиши 4 слова на дане правило.

17. Суфікси - ськ, - цьк в українській мові пишуться з ь.
Запиши слово правильно. Запиши 4 слова з суфік¬сом -ськ, -цьк. Запиши їх. Правопис запам'ятай.

18. Префікси пре-, при- (префікс пре- пишеться тоді, коли його можна замінити словом «дуже»)
Випиши слово правильно. Придумай 4 слова на аналогічний правопис.

19. Правопис не з дієсловом.
(Не з дієсловом пишеться окремо, крім дієслів: нездужати, неволити, ненавидіти, нехтувати, недочувати, недосипати, недобачати).

20. Кома перед сполучниками а, але, що, щоб, ніж.
Придумай речення з тим сполучником, перед яким в тебе пропущена кома.

21. Відмінкові закінчення іменників.
Випиши слово, постав питання. Виділи закінчення. Визнач відмінок. Запиши 4 іменники у даній відмінковій формі.

22. Відмінкові закінчення прикметників.
Випиши слово, постав питання. Виділи закінчення. Визнач відмінок. Запиши 4 прикметники у даній відмінковій формі.

23. Особові закінчення дієслів.
Випиши слово. Виділи закінчення. Визнач дієвідміну - перевір правопис. (Букву є пишемо у закінченнях дієслів І дієвідміни; букву и - у закінченнях II дієвідміни). Запиши 4 дієслова у різних особових формах.

24. Правопис особових займенників.
Випиши займенник. Визнач особу, відмінок і число.

25. Помилка на невивчене правило.
Запиши слово правильно. Правопис запам'ятай. Склади речення з цим словом.









Як готувати домашні завдання?



                                              
1. Активно працюй на уроці: уважно слухай, відповідай на запитання.

2. Став запитання, якщо чогось не зрозумів або з чимось не згодний.

3. Навчися користуватися словниками й довідниками. З'ясуй значення незнайомих слів, знаходь потрібні факти й пояснення, правила, формули в довідниках.

4. Якщо в тебе є комп'ютер, навчися з його допомогою знаходити потрібну інформацію, робити розрахунки за допомогою електронних таблиць тощо.

5. Продумай послідовність виконання завдань з окремих предметів і спробуй визначити, скільки часу тобі знадобиться для виконання кожного завдання.

Картинки по запросу мудрі вислови про вчителя


 









                   




           



Завдання з української мови





 1.    В кінці кожного речення постав потрібний знак.

Сидить соловей у густій зелені серед дерев Добре йому у рідному лісі А ось і пісню почав витьохкувати Про що співає соловейко Вслухайся у чарівні переливи Є в цій пісні і радість, і смуток
2.  У поданих реченнях підкреслити підмет і присудок та встановити зв’язок слів.

Сніг блищить ясним кришталем.
Взимку їжачок спить у лісі під хмизом.
Соломійка розбила у садку клумбу.
На галявині зацвіли перші весняні квіти.
Над квітами літають кольорові метелики.
Прокинулись у лісі колючі їжачки.

3.  Скласти і записати невеличку весняну казочку.







Як вивчити вірш швидко






Як працювати над задачею?
 1. Уважно читаємо задачу 2-3 рази, визначаємо головні слова.
 2. Записуємо коротку умову.
 3. Аналізуємо, що позначає кожне число і чи можна розв`язати задачу одразу.
 4. Якщо задача проста, пояснюємо як відповісти на питання.
 5. Якщо задача складна, продовжуємо аналізувати, складаємо схему  розв`язання.
 6. За схемою записуємо розв`язання з поясненням на кожну дію, вираз і повну  відповідь.
7. УвагаВідповідь починаємо записувати з числа.









Вправи для розвитку швидкочитання учнів

                                       
Читання за особами діалогу, 
випускаючи слова автора.

Знаходження і читання уривка, який можна прочитати презирливо, суворо, з проханням, з насмішкою, радісно, весело, сумно.
Читання пошепки, тихо, голосно.
Складання плану тексту. Читання з логічним наголосом.
Творчість вчителя породжує творчість учня. Якщо на кожний урок намагатися підбирати такі види навчальної діяльності, які дають матеріал для роздумів, можливість виявити ініціативу і самостійність, потребують розумового напруження, винахідливості, творчості, це зацікавить дітей, викликає позитивні емоції, сприятиме діяльності, пошуку, формуванню школяра як читача.

Пам'ятки                        


Заповіді читача для самостійної роботи з книгою

    Вибравши книжку для читання, згадай, чи знаєш ти інші твори цього автора.
Прочитай передмову, анотацію, розглянь ілюстрації та виріши, про який час розповість книга, про що вона.
"Товсту" книжку опановуй частинами.
Читаючи, звертай увагу, де і з ким відбуваються описані події. Спробуй уявити собі і конкретну обстановку, і героїв.
Виділяй усе незрозуміле, формулюй запитання і намагайся знайти на них відповідь самостійно: через ілюстрації або довідники.
Закриваючи книжку, ще раз подумай над її змістом у цілому, віднови в пам’яті головні події сюжету, образи персонажів і спробуй визначити, чим сподобалася тобі книжка, а чим - ні.

Пам'ятка №1 

                                          

Взявши в руку книжку, прочитай: 
а) заголовок;
б) прізвище автора (чи відомі тобі його книжки?);
в) де і коли видана книжка, для якого віку;
г) анотацію, зміст, передмову (якщо вони є).
Розглянь ілюстрації. Хто художник?
Поміркуй: 
а) про що і про кого може йтися в книжці;
б) чи хотілося б тобі прочитати її.
Пам'ятка №2
                                                   


Ти прочитав книжку. Після цього: 

Познач слова, значення яких тобі невідоме.
Яка основна думка книжки (що хотів сказати автор)?
Чого вчить цей твір?
Склади план (для 3-го кл).
Підготуй переказ.
Чи охоче ти читав книжку? Чому?
Назви дійових осіб (1-й кл).
Що ти дізнався про героя прочитаного втору (2-й кл)?
Чи хотілося б тобі прочитати інші твори цього автора або твори на подібні теми?
Пам'ятка №3

чись читати правильно
1. Стеж за словами на рядку, не переставляй їх.
Намагайся зрозуміти те, про що читаєш.
При читанні будь уважним до кожного слова.
Стеж за інтонацією.
Намагайся не повертатися знов до вже прочитаного слова.

     Важливо правильно організувати дитяче читання, спрямувати його так, щоб дитина не розгубилась у книжковому морі, щоб до її рук потрапляли найнеобхідніші твори, щоб спілкування з ними стало звичним, щоденним і, що дуже важливо, приємним заняттям. Саме дорослі мають свідомо й цілеспрямовано виховувати в дитині читача, починаючи з сім’ї, дитячого садка, молодших класів.
Організацію позакласного читання в школі важливо почати з виявлення читацьких інтересів, початкових умінь та навичок користування книжкою.

  У своїй роботі я хочу запропонувати різноманітні види вправ та завдань що сприяють розвиткові навичок правильного, виразного, свідомого читання. Вони викликають у дітей великий інтерес до власне процесу читання, адже дані вправи сприймаються, як гра.
Велике значення для відпрацювання правильного читання має постановка дихання.
Ми впроваджу вправи на постановку правильного дихання вже з 1 класу. Наприклад:
Уявіть собі, що вам треба: загасити свічку, здмухнути пір’їнку, надути кульку, спустити м’яч і т. ін.
Ще можна виконувати таку вправу:
вдих - указка вгору - затримка дихання;
видих - указка вниз.
На видих діти проговорюють, скільки можуть, склади (3-4 склади).
На постановку дихання та розвиток артикуляції можна запровадити також читання груп слів на одному диханні (на видих).
Ніж честь віз жук
Ніс чисто віл жир
Нуль чудо вість жар
Нам чорний вовк жаль
Небо чесність внук жест
Діти з цікавістю та радістю сприймають фонетичні загадки:
Як мукає корова?
Як дзижчить джміль?
Як співають комарики?
Як співають пісеньку без слів?
Як поганяють коня?
Як пищать пташенята?
Як гарчить собака?
Як шипить гусак?
Як виє вовк?
Як цокає годинник?
Дані вправи на постановку дихання я проводжу на початку уроку в усіх класах початкової школи. А їх різноманітність викликає у дітей інтерес.


                                         

         Вже в першому класі у період навчання грамоти для розвитку навичок швидкочитання проводжу вправу на ідентифікацію букв. Вправа проводиться у вигляді гри "Впізнай букву". На картці дається тільки верхня частина букви. Таким чином учні краще запам’ятовують конфігурацію букв і не витрачають часу при читанні складів, слів, речень на їх впізнавання.
При роботі із скоромовкою даю такі завдання:
а) прочитати по складах разом;
б) пошепки, постукуючи олівцем;
в) хором цілими словами;
г) голосно;
д) протяжно (ніби співаєте);
є) у нормальному темпі;
ж) чітко артикулюючи;
з) швидко (блискавкою);
к) модулюючи голос (швидко - повільно).

                                        
     Готуючи дітей на уроці до активізації мовленнєвої діяльності, знов запроваджую роботу зі скоромовкою.
Бабин біб розцвів у дощ,
Буде бабі біб у борщ.
Летів горобець, сів на хлівець.
А як вийшов стрілець,
То втік горобець.
Сів шпак на шпаківню,
Заспівав шпак півню:
"Ти не вмієш так, як я,
Я не вмію так, як ти".
Принеси, синку, синьку,
Підсинить, мама, косинку,
Підсинить тобі сорочку -
Принеси ж, синку, синочку.
Взимку вітер вовком виє,
Всіх лякає сніговієм. -
Ти не вій, не вій, Вітриську,
До весни вже зовсім близько.
Бере Віра в руки рака,
Бере рака неборака.
Ви погляньте, подивіться -
Віра рака не боїться.
Варка варила вареники,
Василь взяв вареника,
Варка Василя варехою,
Василь Варку - вареником.
Горобець, горобеня
Галушок везуть горня.
Горобчиха - горошину,
Кличуть гуску на гостину.
Летів перепел перед перепелицею,
Перед перепелятами.
Біжить стежина поміж ожини,
І вже у Жені ожини жменя.
Залізне зубило залізо любило,
Зубило в залізо залізно залізло.
Семен сіно віз - не довіз.
Лишив сани - узяв віз.
Коза у лузі - лоза у тузі.
Бери лозу - жени козу.
Ходить квочка коло кілочка,
Водить діток коло квіток.
Карло і Клари украв корали,
А Клара у Карла украла кларнет.
Мала з села вела вола.
В село віл малу вів.
  


Дуже часто на уроках читання, починаючи з II півріччя другого класу, застосовую вправи на швидкочитання. Це читання з решіткою.
Роботу з решіткою проводжу на знайомому (домашньому) тексті тривалістю до 5 хвилин. Весь клас текст читає одночасно вголос. А ось ті вправи, про які мова йтиме далі, можна запропонувати вже з II півріччя 1 класу.
1. Вправа "Буксир"
Учитель читає текст, діти намагаються не відставати, читаючи впівголоса. Найшвидший темп читання вчителя розрахований на середнього учня.
2. Вправа "Оченята"
Діти читають текст вголос швидко хором. Звучить команда "Оченята!". Діти закривають очі, розслабляються. Через декілька секунд: "Блискавка!". Учні відкривають очі і починають швидко читати далі (не стежачи пальчиком).
3. Повторне читання
Текст читається в нормальному темпі (2-3 абзаци). Діти стежать. Звучить команда: "Повторити!". Діти перечитують хором на великій швидкості.
4. Вправа "Хвиля" ("Злива - дощ")
Різний темп читання. Повільно-читання дуже важливої інформації тексту
5. Вправа "Кидок - засічка"
"Кидок" - читання тексту у швидкому темпі.
"Засічка" - діти піднімають голівки і проговорюють останнє слово, що побачили (не стежачи пальчиком).
6. Читання-естафета
Читання "ланцюжком" по рядах, в парах, хором.
7. Вправа "Кроки"
"Крок" - прочитання повного рядка тексту. Читання напівголосне.
8. Вправа "Диктор"
Це читання-переказ. Спочатку діти читають текст (2-3 абзаци), підкреслюючи олівцем опорні слова. Потім переказують його класу чи сусіду по парті, опускаючи очі в текст, як диктори телебачення.
9. Читання розрізаних текстів
Невід’ємною частиною розвитку динамічного читання є вправи на швидкодумання. Їх я запроваджую вже з першого класу. А використовувати їх можна не тільки на уроках читання, а й на уроках граматики.
Читаю речення і пропоную учням повторити його в швидкому темпі. Наприклад:
Прийшла довгоочікувана зима. 
Потім читаю два речення. Діти повинні їх швидко повторити. Наприклад:
Прийшла довгоочікувана зима. Випав білий сніжок. 
Потім читаю 3 речення. Учні швидко їх повторюють:
Прийшла довгоочікувана зима. Випав білий сніжок. Діти зліпили бабу. 
Дану вправу можна зв’язати з текстом підручника (вказати сторінку незнайомого тексту). Якщо дитина не може швидко повторити речення, вона має право подивитись в книжку. Основна умова - дотримання швидкого темпу.



10. "Скринька запитань"
а) Пишу на дошці речення: Вчора я прочитав цікаву книжку.
Учні складають запитання до даного речення:
Коли я прочитав цікаву книжку?
Хто прочитав цікаву книжку?
Що я вчора прочитав?
Яку книжку я прочитав вчора?
Що я зробив вчора?



картки з української мови - переглянути

Картки з математики - завантажити

Тренажер таблиці множення





Немає коментарів:

Дописати коментар